ankarada şaşılık muayenesi

Şaşılık Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilgiler

**Şaşılık Nedir?**

Şaşılık, gözlerin farklı yönlere bakması durumudur. Bu durumda bir göz, karşıya bakarken diğer göz içe, dışa, yukarıya veya aşağıya doğru bakar. Şaşılığı olan kişiler bazen başlarını sağa veya sola doğru eğerek her iki gözle düz bakmayı sağlamaya çalışırlar. Bu durum bazen şaşılığın kendini gösterdiği baş pozisyonları ile belirti verebilir.

**Şaşılık Kimlerde Görülür?**

Şaşılık genellikle çocuklarda ortaya çıkar, ancak ileri yaşlarda da görülebilir. Tüm çocukların yaklaşık %5’inde ve yetişkinlerin yaklaşık %1’inde şaşılık bulunmaktadır. Her iki cinsiyette eşit sıklıkta görülür ve genellikle genetik bir geçiş göstermez.

**İki Gözümüz Birlikte mi Çalışır?**

Görme, beyinde gerçekleşen bir süreçtir. Her iki gözün de aynı yöne bakması ve her iki retinada aynı görüntünün oluşması, göz dışındaki kaslar ve beyindeki görme merkezleri aracılığıyla sağlanır. Bir göz farklı bir yöne baktığında ise beyine farklı görüntüler ulaşır. Bu durumda beyin, genellikle karşıya bakan gözün görüntüsünü kabul ederken, diğerini yok sayar veya baskılar. Bu, çocukluk döneminde şaşılık gelişimine yol açabilir.

**Şaşılığın Nedenleri Nelerdir?**

Şaşılığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı durumlarda genetik faktörler etkili olabilir. Ayrıca, doğumsal beyin hasarları, beyin tümörleri, katarakt, göz yaralanmaları gibi faktörler de şaşılığa neden olabilir.

**Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?**

Şaşılığın belirtileri arasında gözlerin aynı yöne bakmaması, üç boyutlu görüntünün kaybolması, bulanık görme, baş veya yüzün bir tarafa dönük olması, göz sulanması, baş ağrısı, çift görme gibi belirtiler yer alır. Çocukların ilk 3 yaşında göz doktoru tarafından muayene edilmesi önemlidir.

Erişkinlerde şaşılık genellikle çift görme ile belirgin hale gelir. Bazı durumlarda göz ağrısı, baş ağrısı, başın sürekli eğik tutulması gibi belirtiler de görülebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top